Naslovnica Vijesti iz BiH Austrijska ambasada u BiH: Austrija će odlučno braniti demokratiju i suživot

Austrijska ambasada u BiH: Austrija će odlučno braniti demokratiju i suživot

492
0

 Nakon terorističkog napada koji se dogodio u ponedjeljak, 2 novembra u Beču, saopćenjem se oglasila Ambasada Austrije u Bosni i Hercegovini u kojem se navodi da je Austrija duboko pogođena ovim činom te iskazuje zahvalnost izrazima solidarnosti iz cijele Bosne i Hercegovine. 

-Četiri civila su hladnokrvno ubijena iz neposredne blizine, još 17 ljudi je dijelom teško ranjeno, neki od njih se bore za vlastiti život. Naše misli i naše suosjećanje su u ovim teškim satima sa žrtvama, povrijeđenima i njihovim porodicama – navodi se u saopćenju iz Ambasade Austrije u BiH.

Ističe se da je Austrija oduvijek bila, jeste i uvijek će biti nacija raznolikosti, dijaloga i međusobnog poštovanja.

-Stoga je ovaj teroristički napad još više uzdrmao našu zemlju i sve ljude koji u njoj mirno žive jedni s drugima. Ovo je bio napad iz mržnje na naše slobodno društvo, napad na naše temeljne vrijednosti, naš model življenja i našu demokratiju u kojoj su svi ljudi jednaki po svojim pravima i svom dostojanstvu – poručuju iz Ambasade Austrije u BiH.  

Jasno je, naglašava se dalje, da će Austrija odlučno i svom silom braniti demokratiju i vrijednosti suživota.

– Islamski ekstremizam koji je usmjeren protiv svih naših vrijednosti i protiv našeg Ustava, ne želi samo izazvati smrt i patnju, već i podijeliti naše društvo. A to nećemo dozvoliti. Nećemo ostaviti prostora mržnji. Naš neprijatelj nikada nisu pripadnici jedne vjere, već ekstremisti. Mora nam uvijek biti jasno da ovo nije sukob među različitim vjerama. U našem društvu ne smije biti tolerancije za netoleranciju. Zajedno sa svojim partnerima će Austrija i dalje braniti mir i osnovne evropske vrijednosti – navodi se.

Iz austrijske ambasade napominju da je, s obzirom na ovaj gnusni čin i napad na slobodu i demokratiju, austrijska Savezna vlada proglasila trodnevnu državnu žalost.

Prethodni članakTurski predsjednik Erdogan najavio uvođenje policijskog sata
Naredni članakDžaferović u službenoj posjeti Pakistanu